نامگذاری معابر برون شهری

بله به نظر من هم بهتره از ریلیشن استفاده بشه برای تشخیص شماره راه.
البته تو ایران از قدیم ثبت شماره راه با ریلیشن انجام میشده ولی نه برای همه جاده ها.
مثلا جاده مشهد-تهران (جاده ای که از قدیم هم مورد استفاده بوده، نه بزرگراه های جدید بعضی مقاطع) که شماره ۴۴ داره با ریلیشن ثبت شده، این هم لینکشه:

ضمن اینکه همونطور که دوستان اشاره کردن، تو برخی از کشورهایی که از تکامل بالای نقشه برخوردارن، وقتی جاده اسم رسمی (حرم تا حرم، معصومیه، خلیج فارس) نداشته باشه، چه لزومی داره فیلد name رو با درج مبدا و مقصد که فیلد مخصوص خودشون (destination) دارن، پر کنیم؟

1 پسندیده

الان متوجه شدم. خب ریلیشن که از همون اول بوده و استفاده هم شده همه جا. من خودم یه مدت کارم اصلاح همین ریلیشن جاده‌ها و تکمیل تگ گذاریشون بود. در این جا فکر میکنم بحث چیز دیگه‌ای هست کلاً، بحث سر اینه که برای قسمتهایی از مسیر که نام رسمی‌ای ندارن از چه نامی باید استفاده کرد؟ و یا اصلاً باید نامگذاریشون کرد الزاماً؟

بهتره یه صحبتی هم سر لزوم و یا عدم لزوم اینگونه نامگذاری‌ها بشه، مثلاً اینکه اسم یه قسمت از “جاده ۸۴” رو بذاریم بم-کرمان و یا برعکس چه مزیت و یا چه مشکلی میتونه داشته باشه!

البته اگر بحث استاندارسازی نام معابر باشه حق با شماست و باید یک روش قابل قبول برای معابر برون شهری تصویب کرد. نکانی که به نظر من می رسه اینه.

اولا جاده هایی که اسم معروف دارند مثل جاده چالوس و جاده سرچم و… کم نیستند و فکر میکنم جاده هایی که از این اسمها دارند و همه روش اتفاق دارند، باید با همین نامها تگ بشن. این اسامی، اسم محلی نیستند و loc_name براشون مناسب نیست. یعنی تو کل ایران معروفند. از راننده کامیونها بپرسی میگن که همه گردنه ها و خیلی از تونلها اسم دارند، جاده ها هم خیلیهاشون معروفند و به نظرم درست نیست که اسم دیگه ای رو براشون قانونی کرد.

دوم اینکه باید دید مسیرهایی که اسم مشهور ندارند با چه هدفی میخوایم نامگذاری کنیم. اگر مثلا هدف اینه که تو نرم افزارها و اپهای مسیریابی، اسم نمایش داده بشه و برای کاربر روشن کنه که این جاده دقیقا کدوم جاده است، اونوقت میشه تصمیم گرفت که مثلا اسم ابتدا و انتها جاده براش مناسبه یا مثلا راهکار بهتری هم هست. به هر حال قراره که این اسامی توی نقشه دیجیتال توسط کابر دیده بشن. اگر اسمشون طوری باشه که کاربر نفهمه این جاده از کجا به کجا کشیده شده به نظرم اسمگذاری جاده بی فایده است.

سوم اینکه نباید فراموش کرد که درآوردن یک قانون ثابت برای همه معابر برون شهری کار آسونی نیست و اگه بخواهیم چنین قانونی داشته باشیم باید همه مسائل رو جداجدا در نظر بگیریم مثل نوع راه و جنس جاده و…
مثلا من که بیشتر توی کوهها ویرایش میکنم و بیشتر با راههای مالرو و پاکوبهای کوهنوردی کار میکنم، میدونم که بهترین اسم برای یه مسیر که به قله ختم میشه باید شامل اسم قله باشه نه مبدأ. مثلا «مسیر زمستانی شیرکوه» یا «شن اسکی جنوبی دماوند». میخوام بگم اینجاها مبدأ مهم نیست. پس قانون راه مالرو باید فرق داشته باشه با جاده خاکی و جاده آسفالته و… یه جورایی قانون گذاشتن برای اسم همه این نوع از راهها خیلی کار گسترده و سختیه. و اگه دونه به دونه دقت نشه نتیجه جالب نمیشه.

انشالله اگه همفکری باشه به نتیجه خوبی می رسیم. راننده کامیونها رو هم فراموش نکنید :wink:

3 پسندیده

سلام اکثر نظرات رو خوندم
نمی دونم چرا اکثر دوستان نظرشون اینه که راننده ای که از نقشه استفاده می کنه با مفهوم شماره جاده ها آشنایی نداره
این تفکر کاملا اشتباهه
حتی اگه درست باشه وقتی شماره جاده روی نقشه باشه بزودی مردم شماره ها رو یاد خواهند گرفت
کما اینکه الان جاده های فرعی هم تابلو شماره راه دارن در کنار جاده ها

نظر بنده اولویت اول با شماره جاده هاست
و بعد ابتدا و انتهای جاده ها به هر شهر بزرگ یا مشهور متصل بشه مثل مشهد نیشابور یا تهران قم و … روستا ها هم به همین منوال

1 پسندیده

آزادراه شماره یک سربداران روبه خراسان متصل شود

آزادراه شماره دو سبزواران رو به سمنان متصل شود

آزادراه شماره سه سربزیران به گلستان متصل شود

آزاد راه شماره چهار سروستان به کرمان متصل شود