مطالب مربوط به کپی‌رایت

مطالب مربوط به کپی‌رایت

1 پسندیده

بازار یکی از بزرگ‌ترین مارکت های اندرویدی موجود در ایران است. این وب‌سایت در بخش توسعه‌دهندگان در مورد کپی‌رایت چنین اظهار داشته.
“اگر محتوایی که مالکیت آن طبق قوانین کپی‌رایت به شما تعلق دارد، بدون تأیید و رضایت شما در بازار منتشر شده است، لطفاً مورد را از طریق آدرس ایمیل"‌[email protected]” در قالب زیر به اطلاع ما برسانید. بازار شکایت شما را به دقت بررسی، و در صورت وارد بودن شکایت، محتوای مورد نظر را از دسترس خارج می‌کند."

دقت کنید که موارد نقض کپی‌رایت در بازار را به صورت قالب گفته شده برای آن‌ها ارسال نمایید تا پیگیری‌ها به عمل آید.
بازار تاکید دارد که اگر توسعه‌دهنده به هر دلیلی اقدام چندین باره به نقض کپی‌رایت نماید. حساب توسعه دهنده ایشان به‌طور کامل مسدود خواهد شد.
لینک صفحه: http://developers.cafebazaar.ir/fa/app-publish-guidelines/enforcement/managing-and-reporting-policy-violations/report-policy-violation/report-copyrighted-content/

1 پسندیده

به گوگل پلی هم می شه درخواست مشابهی فرستاد از طریق این لینک:
https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=en
یه مساله که دوستان در این باره مطرح کرده بودن این بود که بنیاد OSM جهانی باید چنین شکایتی رو مطرح کنه که ضروری نیست چون هر کسی مالکیت قسمت هایی که خودش مشارکت کرده رو داره و می تونه برای نقض حق تکثیر اون قسمت از نقشه درخواست بده. می شه یه صفحه توی سایت osmiran گذاشت و وکالت کاربر ها رو گرفت تا osmiran بتونه از طرف مالک درصد قابل توجهی از نقشه ایران حرف بزنه. من برای این که مطمئن بشم این سوال رو توی فروم OSM پرسیدم:
https://help.openstreetmap.org/questions/80827/can-i-send-a-dmca-takedown-notice-for-my-contributions
که طبق پاسخ می شه چنین درخواستی داد اگرچه ممکنه به علت این که DMCA یه قانون امریکاییه و ما در ایران هستیم ترتیب اثر به درخواست ما داده نشه و باید امتحان کرد. ولی از نظر حقوقی هر کسی می تونه به عنوان مالک مشارکت های خودش از نقض حق تکثیر OSM شکایت کنه.

البته جا داره این رو هم از پاسخ نقل قول کنم که چنین رفتاری توصیه نمی شه و ممکنه نتیجه عکس بده و به ضرر جامعه OSM ایران باشه.

2 پسندیده

بسیار عالی
چند نکته
اول این که osmiran شخصیت سازمان یافته ای نیست که بشه اون رو مخاطب قرار داد.
اما اگر می بود میشد در پلتفرم های رای گیری مثل www.change.org اون رو وکیل کرد برای پیگیری
دوم این که همون طور که گفتین ممکنه نتیجه عکس داشته باشه و اون شرکت هم قطعا ساکت نمیشینه و می تونه استناد کنه که بنیاد بخش حقوقی داره و اون ها شکایتی ندارن و غیره

من از ابتدا هم صحبتم مبنی بر دوستانه حل کردن این موضوع بود. مثلا گاهی مشارکت هایی که در یک اپ میشه جزو دارایی های اون اپ هست و میتونه بهش برتری بده نسبت به رقبا چنین چیزی رو در ویز می بینیم. اما میتونیم صحبت کنیم که بعد از یک سال شرکت ها بیان و این داده ها رو اگر روی نقشه نیست به نقشه اضافه کنند.

درنهایت فشار افکار اجتماعی بهتر از قانون و اجبار کار میکنه. برای همینه که توییتر او اس ام ایران پایه ریزی شد که به مردم اطلاع بده نقشه ای که دارن استفاده می کنند او اس ام هست و چه شرکت هایی رعایت میکنند و چه شرکت هایی نه

1 پسندیده